Showtime

The extravagantly good-looking, super-competitive son of Champion sire Snitzel, Group 2 winner at 1400m & 1600m, twice Group 1-placed at weight-for-age, brother to G1 winner Sweet Idea and grandson of dual G1 winner Electronic - it's Showtime!

$11,000 inc. GST Snitzel-Flidais by Timber Country Chestnut 2014 16.1 hh

Showtime

Service Fee: $11,000 inc. GST

The extravagantly good-looking, super-competitive son of Champion sire Snitzel, Group 2 winner at 1400m & 1600m, twice Group 1-placed at weight-for-age, brother to G1 winner Sweet Idea and grandson of dual G1 winner Electronic - it's Showtime!

Snitzel-Flidais by Timber Country Chestnut 2014 16.1 hh

Contact Us

OVERVIEW

Showtime lives up to his name with million-dollar good looks - but he is so much more than a gorgeous individual.

A quality sprinter-miler who raced with distinction against the best of his own generation as well as top-class older horses, he is the first son of Snitzel that Arrowfield has chosen to stand, a full-brother to outstanding Group 1-winning filly Sweet Idea and the grandson of dual Group 1 winner Electronic.

Showtime attracted support from many astute private breeders in 2019, as well as his powerful group of shareholders and served an excellent book of 129 mares - view some of the resulting foals below.

The first Showtime yearlings will sell in 2022 and Arrowfield will market around 20 of them. 

Contact us for more information about Showtime.

Showtime x Gottalikeher (Pins) filly

Showtime x She Loves You (Husson) colt

Showtime x Phaedra (Hussonet) filly

Showtime x Danzon (Animal Kingdom) colt

Showtime x Moon Candy (Canny Lad) filly

Showtime x Tresor (Belong To Me) filly

previous arrow
next arrow
Slider

PEDIGREE

Summary

By record-breaking Champion Sire Snitzel, out of the excellent broodmare Flidais, Showtime's immediate family has generated three million-dollar sales in recent years.

His Group 1-winning older sister Sweet Idea sold for $1.6 million as a broodmare in 2015, Showtime himself was a $1.1 million buy in 2016 and his talented younger sister Evening Slippers made $1.8 million as a yearling in 2018. Another full sister, Sweet Sister (already the dam of 2YO stakeswinner Supreme Idea) was purchased for $750,000 in 2021.

Good looks, athletic, sound conformation & temperament and quality performance add up to solid gold commercial appeal.

Showtime's second dam Electronic was a high-class stayer for the Waterhouse stable in the mid-1990s, winning 9 races, two of them at Group 1 level. Further back, the family has been a prolific source of winners in New Zealand, among them the two-time Group 1 winner Booming.

Showtime is the first son of Snitzel that Arrowfield has chosen to stand  and, like his barn-mates Not A Single Doubt, The Autumn Sun & Pariah (and previous success stories Danzero, Flying Spur & Beneteau) he is a graduate of the farm returning home to begin his new career.

Tabulated

Snitzel Redoute’s Choice Danehill Danzig by Northern Dancer
Razyana by His Majesty
Shantha’s Choice Canny Lad by Bletchingly
Dancing Show by Nijinsky
Snippets’ Lass Snippets Lunchtime by Silly Season
Easy Date by Grand Chaudiere
Snow Finch(USA) Storm Bird by Northern Dancer
A Realgirl by In Reality
Flidais Timber Country (USA) Woodman Mr. Prospector by Raise A Native
Playmate by Buckpasser
Fall Aspen Pretense by Endeavour
Change Water by Swaps
Electronic (NZ) First Norman Cougar II by Tale Of Two Cities
Ganancia by Ghirlandaio
Aegean Blue Blue Vermillion by Luthier
Aegean Sea by Beaufort Sea

Sire

SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1349 progeny to race, 1042 winners (77.0%), earnings of over $202 million, 123 stakes winners, 114 stakes placegetters, inc.




TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2.

REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-twice, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman's S., L.

HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). 8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L.

SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). 8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2.

SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). 7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL.

WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie). 6 wins-1 at 2-to 1200m to 2021-22, A$2,618,125, MVRC AJ Moir S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, Fireball S., L, 2d ATC Concorde S., Gr.3, Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2.

I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan). 7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Darby Munro S., L, Fireball S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3.

SWORD OF STATE (18c, Encosta de Lago, Danzero). Champion 2YO in NZ in 2020-21.6 wins-4 at 2-at 1100m, 1200m to 2021-22, NZ$295,150, A$37,850, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Auckland TR Almanzor Trophy, Gr.3, King's P., Gr.3, Waikato RC Lowe Schollum Jones 2YO S., 2d GCTC Gold Coast Guineas, Gr.3, 3d ARC Eclipse S., Gr.2.

IN THE CONGO (18c, Var, Qui Danzig). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m to 2021-22, A$1,073,075, ATC Golden Rose S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, Heineken 2YO H., 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose, Gr.2, Rosebud H., L, Fujitsu General 2YO H., 3d ATC Galaxy H., Gr.1.

ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint.

SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure). Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m to 2020-21, NZ$206,725, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Manawatu RC Ashhurst Pohangina Cup, BOP RC Triton Pacific Owens P., Counties RC Haunui Farm 2YO S.

WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L.

HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). 3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2.

YEARNING (18f, Ekraar, Postponed). 2 wins at 1400m, 1600m in 2021-22, A$781,100, MRC Thousand Guineas, Gr.1, 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, ATC Bowermans Furniture 2YO P., 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Wakeful S., Gr.2.

INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L.

AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram). Champion 2YO Filly in Australia in 2019-20.5 wins-4 at 2-to 1200m to 2020-21, A$3,744,225, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, BRC Gold Edition P., L, MRC Christmas S., L, Regal Roller H., L, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Hinkler H., L, GCTC Snippets P., 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L.

MR MOZART (18c, Rip Van Winkle, Polish Precedent). 5 wins-1 at 2-to 1500m to 2021-22, A$531,900, ATC Phar Lap S., Gr.2, Doncaster Prelude H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, VRC Exford P., L, ATC Vinery Stud 2YO H., 2d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 4th ATC Schweppervescence H., Gr.3, MRC Vain S., Gr.3.

SPLINTEX (16c, O'Reilly, Centaine). 7 wins-2 at 2-to 1200m to 2021-22, A$1,187,900, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Southern Cross Turf 2YO H., Able Doors Spark of Life H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H., 4th ATC Challenge S., Gr.2-twice, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Show County H., Gr.3.

SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2.

FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). 8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC VOBIS Gold Distaff-twice, MVRC TBV Newmarket Grandwest H., MRC Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff, ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Foundation H., Ladbrokes Bet Better H.

SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). 6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3.

THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

FOUR MOVES AHEAD (18f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-2 at 2-to 1400m to 2021-22, A$554,950, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 3d ATC Silver Shadow S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1.

MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.

SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). 3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, MRC PB Lawrence S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.

TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). 3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.

FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.

BEST OF BORDEAUX (19c, High Chaparral, Last Tycoon). 2 wins at 2 in 2021-22, A$1,026,250, ATC Silver Slipper S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3, 2d ATC Golden Slipper, Gr.1.

FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). 5 wins from 1200m to 1800m, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2.

CASTLEREAGH KID (18g, Zabeel, Danehill). 3 wins at 1600m, 1800m in 2021-22, A$280,415, MRC Autumn Classic, Gr.2, Remembering J Fotopoulos H., 2d ATC Bowermans Furniture P.

CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). 3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3.

LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier). 2 wins at 2, NZ$6,475, A$199,325, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 2d Auckland TR Vertical Logistics H., 3d BRC Bright Shadow H., L, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d'Antibes S., L.

TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine). 2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Dulcify H., L.

PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H.

AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L.

EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings). 6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$2,402,800, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Snippets P., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3.

DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn's Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC James Boag's Premium H., Eckermann Conveyancers H., AAMI H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L.

MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

VULPINE (16f, Elusive Quality, Lion Hunter). 7 wins to 1200m to 2021-22, A$611,590, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Starlight S., L, Scone RC Ortensia S., L, ATC ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d GCTC Magic Millions Fillies & Mares H., ATC Southern Cross Group H., Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.

TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister). 7 wins from 1400m to 2400m to 2020-21, A$627,050, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier's Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier's Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L.

PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let's Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H.

YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). 5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice.

PERAST (14c, Zabeel, Success Express). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL.

IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler's Wells). 8 wins to 1400m, A$948,915, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Tab.com.au H., Ranvet H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Bisley Workwear H., Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3.

SYLVIA'S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq). 7 wins to 1400m, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H.

ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). 7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Premier's Cup Prelude H., Sydney Spring Carnival on Sale P., Theraces H., TAB Rewards H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata Membership H.-twice, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3.

SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory's Jester). 6 wins to 1100m, A$321,390, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., Excellence in Baking H., 2d ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Sheen Group H.

SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$401,810, ATC Festival S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, TAB Rewards 2YO H., TAB Rewards H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L, Goulburn City Cup, ATC TAB Place Multi 2YO H., Legea Xmas Party H., 3d MVRC Alexandra S., Gr.3, BRC Brisbane H., L, ATC Cafe Culture Insitu H.

LUBITON (13f, Zabeel, Sea Road). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$367,150, MVRC Tesio S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Ranvet H., TAB H., 2d Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, ATC Star Mile H., Sydney Rowing Club H., McGrath Estate Agents ACT H., 3d ATC Ascend Sales Trophies H., 4th ATC Shannon S., Gr.2.

GENERATION (18c, Turffontein, Rubiton). 4 wins-2 at 2-at 1050m, 1200m to 2021-22, A$463,475, MVRC Red Anchor S., Gr.3, MRC Manfred S., Gr.3, Lamaro's South Melbourne 2YO H., SAJC Adelaide Galvanising 2YO H., 2d MRC Zeditave S., Gr.3, 3d MRC Vain S., Gr.3, MVRC Inglis 2022 Yearling Sales P., 4th MVRC William Reid S., Gr.1.

MACROURA (17f, Zabeel, Morcon). 4 wins-3 at 2-to 1200m to 2020-21, A$306,590, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, ATC Cellarbrations 2YO H., 3d ATC Rendr Delivery Sprint H., VRC Legends Trophy H., Illawarra TC Traffic Logistics H.

ODYSSEY MOON (12c, Arch, Drone). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$723,275, VRC Standish H., Gr.3, ATC Inglis Nursery, RL, VRC Midwest Bellarine H., MRC Ladbrokes Cash in H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.2, Carbine Club S., Gr.3, 3d ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC AR Creswick Series Final, L, Straight Six H., L, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Bendigo Guineas, L, 4th MRC Zeditave S., Gr.3, ATC Inglis 2YO Classic, RL.

WILLIAMSBURG (19c, High Chaparral, Zabeel). 3 wins at 2 in 2021-22, A$271,615, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Fernhill H., L, 2d ATC XXXX 2YO P., 3d ATC Champagne S., Gr.1, 4th ATC Pago Pago S., Gr.3.

RELOADED (16g, Tayasu Tsuyoshi, Bite the Bullet). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m to 2020-21, A$622,000, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Members' H., L, ATC Battle of Amiens 2YO P., 2d ATC Hobartville S., Gr.2, BRC Tails S., L, ATC Supporterhub 2YO H., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins P., Gr.1, ATC Tramway S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Randwick Guineas, Gr.1.

JUKEBOX (14c, Rory's Jester, Umatilla). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$356,400, MRC Vain S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL, 2d VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 3d MRC Sir John Monash S., Gr.3.

OAKLEIGH GIRL (11f, Mr. Greeley, Century). 2 wins at 2, A$828,500, VRC Ottawa S., Gr.3, BRC Calaway Gal S., L, 2d GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th BRC BJ McLachlan S., Gr.3.

His sire sons include Shamus Award (19), Wandjina, Time for War, Russian Revolution, Spill the Beans, Sizzling, Jukebox, etc.

Dam

 

1st Dam

Flidais, by Timber Country. Winner at 1850m, 3d AJC Adrian Knox S., Gr.3, Cabravale Diggers Ern Kavanagh H. Dam of fourteen named foals, eleven to race, eight winners, inc:-

SWEET IDEA (f. by Snitzel). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1. Producer.

SHOWTIME (c. by Snitzel). Subject horse.

RUSH (g. by Charge Forward). 12 wins from 1200m to 1600m, 661,798Rgt., S$205,647 in Malaysia and Singapore, Penang TC Anniversary Cup, L, Singapore TC Open 2YO S., Fort Canning Park H., Charity Graduation S., Botanic Gardens H., 2d Penang Sprint Trophy, L, Singapore TC Magic Millions Juvenile Championship, L, Class 3 H., 3d Perak TC Coronation Cup, L, Mitavite Cup, Singapore TC Kranji C S., 4th Penang Sprint Trophy, L, Perak Gold Vase, L.

Sweet Sister (f. by Snitzel). Unraced. Dam of-

SUPREME IDEA (I Am Invincible). 2 wins at 2, A$179,300, ATC Lonhro P., L, 2d VRC Incognitus S., L, 3d MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3.

 

2nd Dam

ELECTRONIC, by First Norman. Joint top filly on The 1995-96 Australasian 4YO+ Classification. 9 wins from 1400m to 2600m, NZ$9,350, A$1,080,180, AJC Metropolitan H., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, GCTC Prime Minister's Cup, Gr.2, STC Canterbury Cup, Gr.3, AJC Warwick Farm Spring Cup, L, NSW Tatt's RC Tattersall's P., L, AJC WA Long H., STC Idlewild H., 2d AJC Colin Stephen H., Gr.3, Breeders' Classic, L, 3d Newcastle Gold Cup, Gr.2, ARC Royal S., Gr.3, Waitemata H., STC Punchbowl H., 4th STC Mercedes Classic, Gr.1, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Crown H., Gr.2. Dam of 7 foals, 6 to race, 2 winners, inc:-

Flidais (Timber Country). Winner. See above.

Electric Avenue. Raced twice. Dam of-

Five Coats (Coats Choice). 2 wins at 1200m, Otago RC Speight's H., 3d Otago RC Otago Breeders' S., L, CJC Karaka Sales 3YO P. Producer.

 

3rd Dam

AEGEAN BLUE, by Blue Vermillion. Raced twice. Half-sister to SYRIAN SEA, (My) Aegean Princess. Dam of 9 named foals, all raced, 6 winners, inc:-

ELECTRONIC (First Norman). 9 wins. See above.

 

4th Dam

AEGEAN SEA, by Beaufort Sea. 5 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, Southland RC Ascot Park S., L, Timaru RC Ted Falvey Memorial H., CJC Autumn Nursery H., 2d CJC Champagne S., L, Geraldine Challenge S., L, 3d Timaru RC Show Gate S., L. Sister to IONIAN SEA, half-sister to Dark Princess (dam of SOMBRE LEGEND). Dam of 14 named foals, 13 to race, 8 winners, inc:-

SYRIAN SEA (Vice Regal). 4 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, Wellington S., Gr.3, WRC Avalon H., 2d CJC South Island Thoroughbred Breeders' S.H., L, Warstep S., L, South Island 3YO Championship S., L, WRC Gracefield H., 3d ARC Ladies Mile, Gr.3, CJC South Island 2YO S., L, Champagne H. Dam of-

Celebes Sea. 2 wins at 1400m, 2000m, WRC Watties Kiwi as Classic H. Dam of-

BOBO SO CUTE (Savabeel). 10 wins from 1350m to 1800m in Macau, Macau Gold Cup, L, Macau Spring Trophy, L, Lisboa Challenge, L, Grand Lisboa Cup, 2d Macau Autumn Trophy, L, Winter Trophy, L, Macau Guineas, L, 3d Macau Spring Trophy, L, 4YO Prelude, L, Bradford H., 4th Macau Directors' Cup, L, Macau Gold Cup, L.

Beautiful Sea. Unraced. Dam of-

BOOMING (Don Eduardo). 8 wins from 1200m to 2300m, NZ$624,600, A$56,125, ARC Zabeel Classic, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Manawatu RC Murphy Properties H., Marton JC Farmlands Dow Agri Sciences H., Plasma Biotech H., 2d Auckland Cup, Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, Avondale Gold Cup, Gr.2, Qld Tatt's RC Tattersall's Cup, Gr.3, ARC Race a Horse With Te Akau H., Hawkes Bay Bluewater Hotel H., 3d AJC Japan Racing Association P., L, New Zealand St Leger, L, 4th Auckland Cup, Gr.1, Feilding JC Anzac H., L.

Notes

RACE PERFORMANCE

Summary

Showtime's race record is one of consistent performance as a sprinter-miler in quality company from start to finish. In fact, 14 of his 19 starts were in Group races, and he was only four times outside the first five at two, three and four.

And Showtime was ready to go early, finishing second at his 2YO debut in October 2016. He then ran 4th in Pariah's Canonbury G3, 3rd in She Will Reign's Silver Slipper G2, 4th in Gunnison's Todman G2 & 2nd in Doubt I'm Dreaming's St Albans S. LR.

Persistence paid off with his maiden success as a Spring 3YO, followed a month later by victory in the MVRC Stutt S. 1600m G2,  where Showtime clearly relished the tough, on-speed nature of the contest.

He returned in the Autumn of 2018 and went straight to the deep end, running a 1.25-length second to multiple Group 1 winner Trapeze Artist in the ATC Expressway S. G2.

Showtime's next target was no easier, but provided a career highlight when he put up a tremendous fight under pressure to finish a close third behind the top-class Japanese pair Brave Smash & Tosen Stardom in the MRC Futurity S. G1.

His last two efforts that campaign were no less admirable, splitting Catchy and I Am Excited in the ATC Arrowfield 3YO Sprint G2 at The Championships, and his second Group 1 third, this time in Trapeze Artist's ATC All Aged S. G1.

Showtime resumed as a 4YO in August 2018 with a pipe-opening 5th in Pierata's ATC Missile S. G2, then headed to Melbourne for a Spring campaign.

"When I put him under pressure and they all come at him, I love the way he lifted." 
- jockey Dwayne Dunn after Showtime's P.B. Lawrence S. G2 victory

Settling easily on the speed in the weight-for-age MRC P.B. Lawrence S. G2 (formerly the J.J. Liston S.), then driving forward round the turn proved the perfect set-up for his tigerish fighting spirit.  Showtime simply refused to give ground to his rivals headed by multiple Group 1 winner (and previous Lawrence S. winner) Hartnell, with 6 other Group 1 winners behind them.

Race Record

Videos

WATCH: Showtime took on previous race winner Hartnell and six other Group 1 winners in the weight-for-age 2018 MRC PB Lawrence S. 1400m G2 and won with a thrilling display of grit and pace.

NEWS

Stallion Open House dates announced

Arrowfield is excited to announce the dates for its first live public stallion parade since 2019 - register your interest here...

Arrowfield announces 2022 Stallion Roster

Arrowfield Stud has today announced the fees for the 9 stallions on its 2022 roster, headed by 4-time Champion Sire Snitzel & Leading 2nd Season Sire Maurice...

Buyers find gold in Arrowfield’s Classic draft

Arrowfield's Inglis Classic graduates like Castelvecchio, Maid Of Heaven, Spill The Beans & Hit The Shot generate rewards that excite smart value buyers...

Showtime & Real Steel yearlings debut at Magic Millions

Both classy performers by great Champion Sires, first-crop sires Showtime & Real Steel have more in common than is obvious at first glance....

View Arrowfield’s Magic Millions 2022 draft

Videos, photographs and additional PDF information are now online for the 69 yearlings Arrowfield is proud to present at Magic Millions 2022...

Pure Magic at Arrowfield

The Spring heroics of Hitotsu, Profondo, Flying Evelyn & Bend The Knee make Arrowfield's Magic Millions Class of 2022 essential viewing on the Gold Coast...

Showtime – Mating Focus #5

There's plenty of history to support Showtime's suitability for daughters of Champion racehorse & sire Lonhro and his sons...

Showtime – Mating Focus #4

Got a mare by Red Ransom or one of his sons, like All American, Charge Forward, Domesday, Duporth or Onemorenomore? Then read on...

Showtime – Mating Focus #3

A must-read for owners of mares by Elusive Quality, Elusive City, Iffraaj, Sepoy and other sons & grandsons of Gone West...

Human & Equine dynasties on show at Arrowfield

Fathers, sons & grandsons are the theme of the 2021 Arrowfield Virtual Stallion Parade, which premieres tonight, Thursday 19 August at 6.00 pm AEST...

previous arrow
previous arrow
next arrow
next arrow
Slider

Showtime

Service Fee: $11,000 inc. GST

ContactRequest a Booking